MAL | 07.06.2022 23:24 aktualizacja 16.06.2022 16:59
Na miejscu jest też bar, gdzie można kupić coś do zjedzenia na ciepło. Oczywiście nie może zabraknąć również stoiska z pamiątkami!
Ponadto na milusińskich czeka tor przeszkód, dmuchaniec do zjeżdzania, trampolina. Dodatkową atrakcją jest ciuchcia, która zabierze nas w przejażdżkę po Parku.Adres: Wrzosowo 2, 72-400 Wrzosowo
MAL | 10.06.2022 19:21 aktualizacja 16.06.2022 17:00
Oddany do użytku w 2008 r., przyciąga uwagę harmonią, skromnością i prostotą, ale jednocześnie odwołuje się do najlepszych tradycji budowli chrześcijańskich. Położony w zacisznej części Łukęcina, przy ulicy Morskiej 1A, jednak w pewnym oddaleniu od morza i ruchliwej, zwłaszcza w sezonie, drogi nr 102 przebiegającej przez miejscowość, co jeszcze bardziej sprzyja kontemplacji i zadumie.
MAL | 10.06.2022 19:58 aktualizacja 16.06.2022 17:02
MAL | 10.06.2022 20:48 aktualizacja 16.06.2022 17:01
Adres: ul. Marynarki Wojennej 15; 72-420 Dziwnów
MAL | 10.06.2022 20:58 aktualizacja 16.06.2022 17:03
Są to dwa odkryte korty, ze sztuczną nawierzchnią. Zaraz obok znajduje się boisko Orlik oraz nowoczesny plac zabaw dla dzieci i siłownia. Jest więc to idealne miejsce aktywnego wypoczynku dla całej rodziny.
Adres: Miejskie Korty Tenisowe. ul Tęsknoty; 72-420 Dziwnów
MAL | 11.06.2022 00:43 aktualizacja 14.06.2022 17:39
W linii prostej od Szczecina oddalona jest o około 60 km, a więc jest to najbliższa nadmorska miejscowość od stolicy Pomorza Zachodniego; od Świnoujścia i przejścia granicznego dzieli ją około 50 km. W odległości 7 km natomiast znajduje się Kamień Pomorski, bardzo urokliwe miasto ze swoją słynną Katedrą oraz pięknym Ratuszem górującym nad Zalewem Kamieńskim.
Zalety Dziwnówka to nie tylko bliskość do ważnych miast regionu, ale przede wszystkim to jego położenie, które sprawia, że wiele osób wraca w te rejony od lat. Z jednej strony bowiem Dziwnówek znajduje się nad samym morzem, z szeroką, piękną plażą, z drugiej zaś strony położony jest nad brzegami Zalewu Kamieńskiego, będącego częścią Zalewu Szczecińskiego. Latem często można obserwować nad Zalewem amatorów sportów wodnych, zwłaszcza kitesurfingu. Zresztą to właśnie tutaj jest też szkółka dla chętnych chcących nabyć bądź doskonalić swoje umiejętności w tej dziedzinie.
Dziwnówek to mała miejscowość, bez wielkomiejskiego "nadęcia". Jest swojsko i uroczo zarazem. Bogate zaplecze noclegowe oraz gastronomiczne, sprawia, że miejscowość ta jest tak popularna wśród turystów. Jak na tak niewielką przestrzeń, do wyboru jest kilka restauracji, wśród nich są te z bardziej wyszukanymi daniami, jak i bary z obiadami domowymi.
Dzieci też nie będą narzekały na nudę. W samym Dziwnówku jest wiele sezonowych atrakcji nastawionych na najmłodszych: są rozstawione dwa namioty z kulkami, dmuchańce do skakania, tor do zjazdy na kole i wiele innych. Latem do Dziwnówka przyjeżdża również wesołe miasteczko, z karuzelami, trampolinami, szybkim pociągiem i wieloma innymi atrakcjami. W jednym z pawilonów przy ulicy Kamieńskiej organizowane są nawet zajęcia plastyczne dla milusińskich pod fachowym okiem Pani Artystki.
W Dziwnówku oprócz wielu małych sklepików i butików oferujących przeróżne pamiątki, zabawki, ubrania i wiele innych, mamy do wyboru dwa duże sklepy wielobranżowe: Dino i Polo Market i kilka pomniejszych jak: Żabka czy Lewiatan.
Ponadto od maja do września funkcjonuje w Dziwnówku przy ulicy Zaułek punkt apteczny, kolejny punkt apteczny otwierany jest w czerwcu przy ul. Kamieńskiej.
W Dziwnówku w sezonie letnim ustawione są także przy ulicy Kamieńskiej co najmniej dwa bankomaty.
Jest też tutaj kościół p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego, w którym w okresie wakacyjnym w niedzielę odprawiane są cztery Msze św., a w dni powszednie - jedna Msza św.
Są więc to kolejne niewątpliwe atuty, dlaczego warto wybrać Dziwnówek jako cel swojego wypoczynku, gdyż mimo że nieduży, to Dziwnówek posiada w ofercie wszystko czego potrzebuje urlopowicz.
MAL | 11.06.2022 13:47
MAL | 11.06.2022 17:14 aktualizacja 21.06.2022 16:51
Na wspaniale odrestaurowanych w 2003 r. organach zaprezentują się m.in.: Chór, orkiestr i soliści Opery na Zamku w Szczecinie; Michał Kocot i Bartłomiej Nizioł; Grupo Vocal Olisipo; Krakowski Kwintet Harfowy czy Orkiestra Kameralna z Prenzlau, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego i wielu innych.
Pierwszy, inauguracyjny koncert odbędzie się 24 czerwca 2022 roku. Następne zaś w każdy kolejny wakacyjny piątek aż do 2 września 2022r.
Adres: Katedra w Kamieniu Pomorskim, Plac Katedralny
Biuro Organizacyjne Festiwalu- Muzeum Ziemi Kamieńskiej; ul. A. Mickiewicza 34, 72-400 Kamień Pomorski
MAL | 11.06.2022 17:24 aktualizacja 16.06.2022 16:56
Jest kilka opcji do wyboru. Można samemu wypożyczyć łódź czy katamaran, a można też skorzystać z rejsu statkiem pirackim Korsarz, na którym popłyniemy Dziwną ku Morzu Bałtyckiemu. Drugi statek piracki Victoria z kolei zabierze nas na wycieczkę po Zalewie Kamieńskim, do Kamienia Pomorskiego.
Oba statki są duże i pomieszczą kilkadziesiąt osób. Każdy z nich ma dwa pokłady: zewnętrzny, idealny na ciepłe i bezwietrzne dni oraz wewnętrzny, w których można się schronić w przypadku mniej sprzyjającej aury. Na dolnym, wewnętrznym pokładzie jest też bar, w którym serwowane są m.in. chłodne i ciepłe napoje oraz przekąski.
Wycieczka statkiem stanowi jedną z wielu rozrywek, które warto wziąć pod uwagę będąc na wakacjach w Dziwnowie i okolicy.
Adres: Wybrzeże Kościuszkowskie 5; 72-420 Dziwnów
MAL | 11.06.2022 19:57 aktualizacja 16.06.2022 20:24
Plaża w Dziwnówku była poszerzana w 2019 roku, a w Dziwnowie w 2020 r., dlatego dzisiaj te plaże uznane są za jedne z najbardziej zadbanych plaż polskiego wybrzeża.
W Dziwnówku mamy sześć zejść na plażę, przy jednym z nich latem rozkładane są dmuchańce czy też bary plażowe.
Od wschodniej granicy Dziwnówka rozciąga się las nadmorski, przez który przebiegają liczne ścieżki piesze oraz szlaki rowerowe, które prowadzą do Łukęcina, Trzęsacza i dalej do Pobierowa. Las porośnięty jest na klifie, z którego roztacza się piękny widok na Morze Bałtyckie. Klif w Dziwnowie objęty został ochroną rezerwatową celem zachowania wyjątkowego krajobrazu powstałego dzięki naturalnym procesom abrazji. Obszar, na jakim się znajduje, obejmuje wydmy oraz tereny leśne – to właśnie z ich erozji wyłonił się klif.
Spacerując po plaży, można dostrzec pozostałości fortyfikacji Batalionowego Rejonu Umocnionego dla 17. Baterii Artylerii Stałej odsłaniane coraz bardziej w wyniku postępującej erozji i po każdym silniejszym sztormie. Dzięki temu naszym oczom spod podnóża klifu wyłaniają się umocnienia, tunele, punkty obserwacyjne i stanowiska karabinów maszynowych powstałe w latach 50. XX wieku.
Dziwnów z kolei poszczycić się może zaciszną 2-kilometrową promenadą nadmorską, rozbudowaną i odnowioną, przynajmniej częściowo, w 2018 r. Promenada w Dziwnowie jest jednym z najbardziej ulubionych miejsc spacerowych turystów i jego mieszkańców. Szczególnie nowy odcinek jest cudownie wkomponowany w krajobraz, z licznymi ławeczkami skierowanymi w stronę morza i miejscami do wypoczynku.
Na zachodnim skraju Dziwnowa, idąc morzem, dojdziemy do ujściowego odcinka Dziwny, która została odzielona od plaży faloochronem-kolejną atrakcją miasteczka.
Warto dodać, że plaże w Dziwnowie i Dziwnówku uznane zostały za jedne z najczystszych plaż wybrzeża, a w 2013 r. otrzymały nawet certyfikat "Błękitnej flagi" ze względu na wysoki standard kąpielisk i czystość wód.
MAL | 12.06.2022 14:11 aktualizacja 16.06.2022 17:04
Noclegi w Dziwnówku dostosowane są na każdą kieszeń: mamy tu dwa hotele z basenami wewnętrznymi, pensjonaty, są apartamentowce, prywatne kwatery, domki letniskowe czy pola kempingowe.
Poza szerokim wyborem noclegów, w Dziwnówku jest kilka restauracji i barów. Niektóre z nich czynne są przez cały rok, co sprawia, że ta kiedyś opustoszała poza sezonem mieścina, cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko latem.
Ponadto uznanie Dziwnówka jako miejscowości posiadającej walory uzdrowiska sprawia, że hotele i pensjonaty mają obłożenie przez cały rok. Wszystko to dzięki dużej zawartości jodu w powietrzu i prozdrowotnym wpływem wspaniałego, nadmorskiego lasu rozciągającego się się od wschodniej granicy Dziwnówka w kierunku Łukęcina na odległość co najmniej 5 km.
MAL | 13.06.2022 13:34 aktualizacja 16.06.2022 16:46
Dziwnów nie tak skomercjalizowany jak Międzyzdroje czy Świnoujście, mając wszelkie zasoby, aby godnie ugościć urlopowiczów, pozostaje nadal kameralnym miasteczkiem. Mimo powstających tu nowych osiedli z nowoczesnymi apartamentowcami, najwięcej uroku posiada najstarsza część Dziwnowa, położona najbliżej linii brzegowej i najbardziej tętniąca życiem.
To tutaj znajdziemy liczne rozrywki odpowiednie dla każdego przedziału wiekowego. Znajdziemy więc tu atrakcje przeznaczone dla całej rodziny ("Park Miniatur i Kolejek", rejsy wycieczkowe statkami- patrz: Dziwnów i rejsy po morzu oraz Zalewie Kamieńskim; mini wesołe miasteczko), jak też atrakcje nastawione na nieco starszego turystę jak dyskoteki czy dancingi.
W Dziwnowie do wyboru mamy liczne kawiarnie, restauracje, a nawe puby czy plażowe bary.
Dużym atutem dla wypoczywających w Dziwnowie, jest długa na 2 kilometry, nadmorska promenada, z licznymi ławeczkami, z której można podziwiać piękno Morza Bałtyckiego (więcej w plaża w Dziwnowie i Dziwnówku).
Innymi miejscami, w których można odpocząć, pospacerować i się zrelaksować jest Park Miejski oraz Park Zdrojowy. Park Miejski położony w samym "sercu" Dziwnowa, wzdłuż wydmy u zbiegu ulic H. Sienkiewicza, a Parkową, przeszedł rewitalizację w 2019 r. Ustawiono białe altany, idealne do schronienia się przed letnim żarem. Jest też miejsce na gokarty tak, że dzieci w bezpieczny sposób, z dala od samochodów, oddawać się mogą tej formie aktywności.
Tuż obok, prz ul. Sienkiewicza znajduje się niedawno zmodernizowanyplac zabaw dla dzieci. Milusińscy skorzystają tutaj z nowoczesnych zjeżdżalni, ślizgawek czy "pająkczka".
Drugim parkiem, o którym warto wspomnieć to Park Zdrojowy.Położony przy wjeździe do Dziwnowa od strony Dziwnówka. podobnie, jak w Parku Miejskim, są ustawione trzy białe altany, nawiązujące stylem do najlepszych tradycji przedwojennych. Na terenie Parku znajduje się darmowy kort tenisowy, boisko Orlik i plac dla dzieci(patrz:korty tenisowe w Dziwnowie).
Jedną z nietypowych atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych, jest most zwodzony na rzece Dziwna, nazwany na cześć Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, łączący Dziwnów z wyspą Wolin. Otwarcie mostu polega na zasadzie podniesienia przęsła, dzięki czemu większe jachty, żaglówki czy statki mogą wypłynąć w morze. Dogodnym punktem obserwacyjnym "podnoszenia" mostu jest miejsce nie tylko z drogi, ale właśnie ze statku czy jachtu. Poza sezonem most otwierany jest o godzinach parzystych, a dodatkowo w okresie letnim o 13.00, 17.00, 19.00 i 21.00.
Kolejnym miejscem, bardzo lubianym i chętnie odwiedzanym przez turystów, jest Port Rybacki i Targ Rybny położony przy nabrzeżu Dziwny. To tutaj cumują kutry i statki, dzięki którym mieszkańcy i turyści, o każdej porze roku, mogą przyjść i zjeść świeżą, wędzoną rybkę prosto z morza. Nieco dalej idąc nabrzeżem dojdziemy do Portu w Dziwnowie i Przystani żeglarskiej ( Nabrzeże Kościuszkowskie). To stamtąd udamy się w wycieczkę statkami spacerowymi po Morzu Bałtyckim czy po Zalewie Kamieńskim ( patrz: Dziwnów i rejsy po morzu oraz Zalewie Kamieńskim).
To również tutaj istnieje możliwość wypożyczenia katamaranu, motorówek czy nawet kajaków. Oczywiście nie może zabraknąć portowego baru/restauracji, w której można zjeść obiad i się czegoś napić, a także odpocząć na rozłożonych w przybarowym ogródku leżakach.
W Dziwnowie działa również nowoczesny Port Jachtowy, w którym cumować może aż 60 jednostek o długości do 12 metrów. Znajduje się on również przy nabrzeżu Dziwny, ale tuż za mostem zwodzonym, patrząc w kierunku biegu rzeki, umożliwiając jachtom swobodny dostęp do morza. Nowoczesna marina z zadbanymi sanitariatami, przyciąga żeglarzy nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. To tutaj odbywają się regaty żegarskie (klasa Optimist i Laser) o Puchar Dziwnowa i eliminacje do Mistrzostw Świata i Europy w klasie Optimist. W 2022 r. impreza miała miejsce od 2 do 5 czerwca.
Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się także Nautica Park- morskie Centrum Nauki Dziwnów. W Centrum na zwiedzających czekają cztery strefy tematyczne:
Dzięki wizycie w Nautica Park można dowiedzieć się o niesamowitej historii Dziwnowa, zwłaszcza w czasach powojennych. Kolejną ciekawą propozycją Centrum jest wystawa na temat bursztynu bałtyckiego, jego powstania, a także rozpoznawania.
Dużym przeżyciem, szczególnie dla dzieci, będzie możliwość obejrzenia z bliska przeróżnych, egzotycznych motyli w Motylarnia Dziwnów. Zarówno milusińscy, jak i dorośli, będą pod wrażeniem niezwykłej ilości(nawet 300 sztuk), wielkości i kolorów tych pięknych owadów. Jest to propozycja odpowiednia zwłaszcza na deszczową, wietrzną pogodę, ale i nie tylko.
Dzieci, ale również i dorosłych zainteresuje pewnie i fakt, że w Dziwnowie jak przystało na każde szanujące się miasto, można się wybrać do Parku linowego Tarzania, oferującego tory przeszkód odpowiednie dla każdego przedziału wiekowego.
O ile Międzyzdroje posiadają słynną Aleję Gwiazd, o tyle Dziwnów poszczycić się może nie mniej znaną Aleją Gwiazd Sportu znajdującą się przy budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Kultury na ulicy Reymonta. To tu na ustawionych postumentach, zobaczymy repliki medali, które polscy sportowcy otrzymali na Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata oraz Europy. Co roku, podczas Festiwalu Gwiazd Sport odsłaniane są, w towarzystwie uhonorowanych sportowców, kolejne repliki ich medali. Wśród uhonorowanych znalazła się m.in. Monika Pyrek, Jerzy Dudek, Robert Korzeniowski, Agata Mróz-Olszewska, Szymon Ziółkowski, Krzysztof Hołowczyc, Rafał Sonik i wielu innych wspaniałych sportowców.
W Dziwnowie spotkamy się z niezwykle ciekawymi propozycjami rozrywek przeznaczonymi dla każdego przedziału wiekowego. Miasteczko to może więc bez kompleksów rywalizować z większymi nadmorskimi miastami o tytuł jednego z najatrakcyjniejszych kurortów polskiego wybrzeża.
MAL | 14.06.2022 16:00 aktualizacja 16.06.2022 14:09
Pierwsze wzmianki o Wrzosowie pochodzą z 1321 roku. Na tym terenie znajdowały się majątki trzech rodów rycerskich, m.in. von Puttakamer. Ród ten przejął w całości ziemie dzisiejszego Wrzosowa w XVII wieku. W 1740 r. jeden z potomków rycerskiego rodu -Joachim Jurgen von Puttakamer wznosi wspaniały dwór, którego pozostałości można podziwiać do dnia dzisiejszego. Oczywiście, to co zostało z dworu, w niczym nie przypomina tego jak wyglądał w swoim najokazalszym okresie, ale nadal posiada on walory historyczne, tak że w roku 1990 został wpisany do rejestru zabytków. Wzmianki o Dworze von Puttakamerów znajdziemy również na stronach opisujących zamki czy dworki polskie. Posiadłość von Puttakamerów niestety nie oparła się zawirowaniom historii. W niecałe 100 lat po powstaniu, dwór uległ pożarowi i został odbudowany w 1820 roku. W dobrym stanie przetrwał czasy wojenne, niestety tak jak wiele innych takich zabytkowych obiektów, po II wojnie światowej został przejęty przez Polskie Gospodarstwo Rolne. Oznaczało to powolną degradację zabytku. Dodatkowo pożar, który miał miejsce w 1994 roku przyspieszył ten upadek, chociaż kroniki wzmiankują, że po pożarze był jeszcze częściowo zamieszkiwany. Piękno i jego potencjał dostrzegł jeden z członków grupy "Silna Grupa od Wezwaniem". Dworek miał być zakupiony i przekazany Polonijnemu Domowi Starców. Niestety śmierć jednego ze sponsorów pokrzyżowała te plany. Dziś, pomimo, że dworek znajduje się w rękach prywatnych, uległ ruinie i w niczym stan obecny nie przypomina dawnych czasów. Niestety mimo, że na listę zabytków wpisany został w 1988 r. systematycznie niszczeje, ale mimo wszystko nadal gruzy po dworku von Puttekamer mogą dać nam wskazówkę odnośnie dawnych świetnych czasów posiadłości. Miłośnicy historii i zabytków Pomorza Zachodniego z pewnością to docenią.
MAL | 16.06.2022 14:27 aktualizacja 16.06.2022 16:55
Pierwszymi gośćmi festiwalu byli m.in.Bogusław Mamiński, Paweł Nastula, Waldemar Marszałek, Irena Szewińska, Ryszard Szurkowski, Andrzej Supron czy Marian Sypniewski. Ideą uroczystości było odsłonięcie w towarzystwie mistrzów olimpijskich, świata i Europy powiększonych replik ich medali wraz z podpisem, umieszczonych na odpowiednich postumentach. Wśród uhonorowanych dotychczas znaleźli się również m.in. Monika Pyrek, Jerzy Dudek, Robert Korzeniowski, Agata Mróz-Olszewska, Szymon Ziółkowski, Krzysztof Hołowczyc, Rafał Sonik i wielu innych wspaniałych sportowców.
Festiwal okazał się sukcesem i z roku na rok przyciąga coraz liczniejszą widownię. Nie odbył się z powodu pandemii jedynie w 2020 r.
Początkowo gala trwała cały tydzień, później zastała skrócona do trzech dni.
Festiwal, mimo że gwoździem programu, jest odsłonięcie replik medali i spotkania ze sportowcami, to także szereg imprez towarzyszących. Odbywają się więc różnego rodzaju zawody sportowe, w tym dla dzieci jak: przedszkoliada. Organizowane są liczne rozrywki nawet dla najbardziej wymagających. W zeszłym roku można było spróbować strzelić gola Jerzemu Dudkowi, Grzegorzowi Lato czy Mariuszowi Czerkawskiemu. Z Mariuszem Rudawskim można było porozmawiać na temat sprzętu żeglarskiego i o kulisach żeglarstwa, natomiast Bogdan Wołkowski zaprezentował pokaz tricków bilardowych.
Dodatkowymi atrakcjami są koncerty ( w 2021 r. na scenie gościła Patrycja Markowska, zespół IRA i PIERSI), a także wybory Miss Festiwalu. Na zakończenie uroczystości odbywa się pokaz sztucznych ogni.
Festiwal Gwiazd Sportu to jedna z nielicznych okazji by móc z bliska przyjrzeć się i porozmawiać z naszymi idolami, czy po prostu bardzo miło spędzić czas korzystając z wielu oryginalnych atrakcji.
W 2022 r. przypada XX Festiwal. Odbędzie się on w dniach 11-13.08, niestety nie znany jest jeszcze harmonogram wydarzeń i lista zaproszonych medalistów, ale zapewne możemy spodziewać się wielu ciekawych atrakcji, godnych jubileuszowej edycji.
Adres: Aleja Gwiazd Sportu wraz z replikami medali znajduje się przy budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Kultury na ulicy Reymonta.
MAL | 16.06.2022 16:51 aktualizacja 16.06.2022 16:54
Adres: Sienkiewicza 1; 72-418 Dziwnów
MAL | 16.06.2022 17:13 aktualizacja 16.06.2022 20:55
Pierwsze wzmianki o Dziwnówku, wtedy zwanym Klein Divenow (Mały Dziwnówek), pochodzą z 1503 roku, kiedy to na tym terenie powstała karczma "Lutke Divenov". Jest to o tyle istotne, że karczmy w owym czasie pełniły nie tylko rolę gastronomiczno-noclegową, ale zajmowały się również warzeniem i sprzedażą piwa, wypiekiem chleba, zbytem mięsa, a także (jeśli było to możliwe) sprzedażą soli, artykułu spożywczego niegdyś rzadkiego i bardzo pożądanego. Karczma stanowiła także swego rodzaju miejsce lokalnych zgromadzeń czy nawet sądów ławniczych. To tutaj pobierano daniny. Karczma stanowiła więc centrum życia społecznego.
Początkowo jako typowa osada rybacka, liczyła sobie tylko kilka chat, ponoć jeszcze w XVIII stuleciu było ich zaledwie 7. Według niektórych źródeł, w 1870 roku liczba budynków mieszkalnych wzrosła do 23, a przemysłowych/gospodarczych do 12.
Nadmorskie położenie Dziwnówka sprawiło, że jego mieszkańcy nie tylko parali się rybołówstwem, ale postanowili wykorzystać walory wsi i w drugiej połowie XIX wieku nastąpił rozkwit i stopniowa jej rozbudowa. W związku z tym w 1867 roku zaczęto wynajmować turystom pokoje gościnne (w kronikach odnotowano ich liczbę na 24).
Pod koniec XIX wieku i na początku XX wi wykonano w Dziwnowie trzy otwory wiertnicze, mające dostarczyć solankę służącą celom leczniczym. Wtedy też podjęto decyzję, aby Dziwnów został wpisany na listę ośrodków sanatoryjnych. Dzięki temu zaczęły powstawać tutaj nie tylko sanatoria, ale też i inne, mniejsze pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe. Hotel „Wald” (Las) Hansa Schneidewendta (budynek istniejący do dzisiaj w centrum Dziwnówka) wspomagał wówczas działające już w Dziwnowie sanatorium.
W 1928 roku miejscowość zmieniła nazwę z Klein Divenow (Mały Dziwnów) na Wald Divenow (Leśny Dziwnów).
W marcu 1945 roku na okolicznych terenach toczyły się bardzo ciężkie walki z Niemcami. Po wojnie nastąpiła rozbudowa Dziwnówka w kierunku północno-zachodnim, ponieważ powróciła tu część polskich uchodźców oraz żołnierzy biorących udział w walkach. Osiedlili się tutaj, sprowadzili swoje rodziny z głębi kraju, albo kresów wschodnich. Z tamtych czasów pozostało tylko kilka domów w tzw. Starym Dziwnówku.
Gmina Dziwnów, choć oficjalnie składa się z czterech miejscowości: Międzywodzie, Dziwnów, Dziwnówek, Łukęcin, ma w swoim obszarze jeszcze jedną miejscowość – Wapno. To nieco tajemnicze, mało znane miejsce położone jest w lesie pomiędzy Dziwnówkiem a Łukęcinem, do nadejścia działań wojennych w marcu 1945 roku, było zamieszkane przez kilkadziesiąt osób. Wapno, do 1945 zwane Kalkberg Försterei, Kalkberg. Obecnie w tym miejscu, znajdują się jedynie ślady dawnej zabudowy. Ówczesny Kalkberg był całkowicie niezależną jednostką osadniczą, składającą się z kilkunastu budynków i towarzyszących im zabudowań gospodarczych. Jego nazwa wywodzi się od niewielkiego wzniesienia, w którym wiele lat wcześniej odkryto złoża kredy. Domniemywa się tym samym, że założenie osady w tym miejscu (prawdopodobnie w XIX wieku) miało związek właśnie z eksploracją kredowego złoża. W momencie, gdy toczono walki o Dziwnówek (w marcu 1945 roku) wieś niemal doszczętnie zniszczono, na szczęście mieszkańcy opuścili ją kilka dni wcześniej.
Po wojnie, nie została ponownie zamieszkana, a wraz z upływem czasu uszkodzone w wyniku walk budynki, ulegały dalszej destrukcji. Obecnie, po położonej w leśnym zakątku wsi, można znaleźć jedynie ślady w postaci fragmentów ław fundamentowych oraz kilka niewielkich kredowych wyrobisk. Jako ciekawostkę należy wskazać fakt, iż Wapno, choć nie posiada żadnych budynków i nie jest przez nikogo zamieszkane, wciąż funkcjonuje w krajowym spisie miejscowości jako niezależna wieś.
Dzisiaj niezaprzeczalnym symbolem i sercem Dziwnówka jest metalowa atrapa latarni morskiej. Znajduje się ona w centrum, przy ulicy Kamieńskiej, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Wolności. Charakterystyczny obiekt pierwotnie znajdował się w Kamieniu Pomorskim. Twórcami latarni byli pracownicy z kamieńskiej spółdzielni mleczarskiej, którzy zbudowali latarnię na Turniej Miast organizowany przez telewizję. Jeszcze w latach 70-tych znajdowała się w Kamieniu Pomorskim, ale później władze gminy Dziwnów zdecydowały aby ją przenieść do Dziwnówka. Latarnia początkowo pełniła funkcję sklepu z produktami mlecznymi, później, kiedy przeszła w prywatne ręce, mieściła się w niej kawiarnia, dzisiaj natomiast jest tam sklepik z pamiątkami. Na przestrzeni lat zmieniło się nie tylko jej położenie ale również i barwa. Początkowo w kolorze czerwonym, później niebieskim, a od kilku lat przemalowana została na biało. Dzisiaj jest to jeden z niewielu symboli tej mieściny i tylko najstarsi mieszkańcy regionu oraz miłośnicy historii pamiętają jej początki.
Dzisiaj ta nadmorska mieścina liczy sobie około 400 stałych mieszkańców i 151 gospodarstw domowych. Lecz należy podkreślić, że w żadnym stopniu nie odzwierciedla ilości miejsc noclegowych dostępnych dla turystów.
Dziwnówek mimo, że nieduży posiada szereg udogodnień, które zapewnią udany urlop (patrz: Dlaczego-wybrac-dziwnowek-na-urlop).
MAL | 21.06.2022 16:14 aktualizacja 22.06.2022 11:24
Dni Kamienia rozpoczną się otwarciem 58. Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, które to wydarzenie zostanie uświetnione występem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz duetu organowego - Karoliny Kurkucińskiej i Macieja Woty. Więcej informacji o Festiwalu w artykule pt: Letni Festiwal Organowy i Kameralny w Kamieniu Pomorskim
Drugiego dnia (sobota) świętować będziemy 10-lecie istnienia kamieńskiej Mariny. O godz. 12:00 odbędą się Regaty o Puchar Burmistrza Kamienia Pomorskiego, a w godz. 16.30-20.00 przewidziany jest Piknik Marynistyczny wraz z wieloma atrakcjami takimi jak: krojenie tortu, ciepły poczęstunek, animacje dla dzieci, możliwość bezpłatnego wypożyczenia kajaków, a na zakończenie dnia odbędzie się koncert szantowy Zespołu IGA'CKI BAND.
Z kolei w niedzielę 26.06 będzie miał miejsce WIELKI FINAŁ. Na wszystkich przybyłych gości już od godziny 12:00 czekać będą kolejne niespodzianki jak: darmowa degustacja ryb, warsztaty kulinarne, strefa kinowa, konkursy z nagrodami, animacje dla dzieci. O godz. 18:30 wystąpi zespół House Of Death, którego wokalistą jest laureat jednej z edycji The Voice of Poland - Juan Carlos Cano.
Natomiast Dni Kamienia zamknie koncert znanego i lubianego zespołu ZAKOPOWER wraz z liderem Sebastianem Karpiel-Bułecką, którego występ planowany jest na godzinę 20:00.
Więcej informacji dostępnych w Punkcie Informacji Turystycznej- Plac Katedralny 5; 72-400 Kamień Pomorski.