MAL | 09.07.2022 13:51 aktualizacja 11.07.2022 23:34
https://dziwnowek.net.pl/atrakcje/aktualnosci/jarmark-swietego-ottona-w-kamieniu-pomorskim-9-10.07.2022

Jarmark Świętego Ottona w Kamieniu Pomorskim 9-10.07.2022

Jarmark Świętego Ottona w Kamieniu Pomorskim 9-10.07.2022

W dniu 9-10 lipca 2022 r. Parafia Świętego Ottona w Kamieniu Pomorskim, Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin oraz włodarze miasta Kamień Pomorski zapraszają na Jarmark Świętego Ottona. Będzie to już ósma edycja Jarmarku.

Na placu przy Katedrze powstanie osada słowiańska, natomiast przy murach obronnych rozbije się obóz łuczniczy.

Jarmark rozpocznie się w sobotę 9 lipca 2022 r. o godz. 11:00, co obwieszczone będzie przybyciem Biskupa Ottona zBambergu.

 • O godz. 12:00 zaplanowano przedstawienie pt."Historia Jana Wyszaka- przypowieść o pomorskich chąsnikach" (chąstnik- czyli polski wojownik na wzór skandynawskich wikingów). A Jan Wyszak to był słynny na całym Pomorzu korsarz, który wraz ze swoją piracką załogą napadał i grabił Duńczyków. Według legendy był świetnym żeglarzem, nie straszny był mu żaden sztorm na morzu. Był silny i odważny-potrafił gołymi rękami pokonać przeciwnika. Niestety, w momencie, kiedy dowodził flotą księcia pomorskiego - Racibora (dzięki zawartemu z nim paktowi), wpadł niespodzianie w zasadzkę zastawioną przez Duńczyków. Wyszaka wtrącono do lochów, a jego współtowarzyszy zabito. W niewoli, według przekazów, rozbójnikowi przyśnił się Otton z Bambergu. Wyszak obiecał mu, że zaprzestanie pirackiego życia. Gdy się zbudził, udało mu się wydostać z lochów, a dzięki znalezieniu niewielkiej łódki (co również uznał za cud), wrócił do Szczecina. Swoje ocalenie przypisał Ottonowi. Od tej pory nawrócił się i aktywnie działał na rzecz chrystianizacji Pomorza.
 • W międzyczasie, od godz. 12:00, koło Gospodyń Wiejskich zaprasza na festiwal gołąbków.
 • Kolejnych ciekawym punktem programu, zwłaszcza dla miłośników historii Pomorza przewidziany jest o godz. 13:00 wykład dr Łukasza Gładysiaka pod tytułem: "Pomorskie wojny Bolesława Krzywoustego". Wykład odbędzie się w przepięknej scenerii wirydarza katedralnego, co już samo w sobie jest nie lada atrakcją
 • O godz. 15:00 odbędzie się inscenizacja "Jak kancelista Otto biskupem został"
 • O godz. 16:00 z kolei zaplanowano prezentację średniowiecznych wojów i pokazy walki
 • W sobotę koniec Jarmarku zaplanowano na godz. 19:00, ale organizatorzy ponownie zapraszają wszystkich chętnych w niedzielę od godz. 11:00 do godz. 14:00.

  Warto wspomnieć, że w trakcie trwania Jarmarku będą mogli zapoznać się z wyrobami rzemieślniczymi zgodnie ze starodawnymi sposobami, a także spróbować "swojskich" potraw i napojów.

  Jarmark Świętego Ottona w Kamieniu Pomorskim 9-10.07.2022
  Zobacz również najnowsze artykuły:
  Sprawdź noclegi: