MAL | 16.08.2022 22:19 aktualizacja 16.08.2022 23:22
https://dziwnowek.net.pl/atrakcje/aktualnosci/legendy-wybrzeza-trzebiatowskiego-na-deskach-wioski-artystycznej-janowo

Legendy Wybrzeża Trzebiatowskiego na deskach Wioski Artystycznej Janowo

Legendy Wybrzeża Trzebiatowskiego na deskach Wioski Artystycznej Janowo

Legendy związane z okolicami Rewala, Gryfic, Karnic i Trzebiatowa staną się punktem wyjścia do sobotniego (20.08.2022) spektaklu wystawianego w Wiosce Artystycznej Janowo. Aktorzy z krakowskiej „Grupy Ludzi” podejmą się niełatwego wyzwania - będą musieli improwizować do opowieści, które po raz pierwszy usłyszą dopiero w czasie przedstawienia.

Specjalnie na potrzeby spektaklu przygotował je dyrektor Gminnego Klubu Kultury w Karnicach Jacek Kuczkowski. - Będą to nie tylko legendy, ale też wydarzenia autentyczne, m.in.: o lokalnej czarownicy i jej procesie; o tym, co uratowało mieszkańców Trzebiatowa przed najazdem Gryficzan; o pewnych rozbójnikach, którzy dali się we znaki mieszczanom kołobrzeskim i trzebiatowskim; czy też o tragicznej historii miłosnej, która rozegrała się w Dreżewie - wylicza dyrektor Kuczkowski. I zwraca uwagę na pewien problem związany z tymi opowieściami. - W 1945 roku te ziemie przestały być niemieckie, a stały się polskie, więc tradycja kulturowa została przerwana. Polacy, którzy tu przybyli, nie identyfikowali się z tym regionem, więc legendy nie były przekazywane. Trudno zatem dotrzeć do tych mniej znanych, które nawet nie były spisywane, tylko przekazywane ustnie - dodaje.

Do opowieści udało się jednak dotrzeć, część z nich będzie można poznać, lub przypomnieć sobie, podczas sobotniego spektaklu. Krzysztof Kasparek z „Grupy Ludzi” zaznacza, że będzie on „zanurzony w lokalności”. - Dyrektor Kuczkowski jest istną kopalnią, jeśli chodzi o anegdoty i historie. Poprosiliśmy o legendy związane z historią tego miejsca, to będą żywe i interesujące opowieści zawierające krwiste szczegóły - zapowiada Krzysztof Kasparek. - Do tej pory graliśmy ten format w Krakowie i bardzo wiele dowiedzieliśmy się o lokalnej historii i kuchni, poznaliśmy najróżniejsze aspekty związane m.in. z muzealnictwem i dziełami sztuki.

Artyści z „Grupy Ludzi” przywieźli do Janowa także dwa inne formaty: „Bardzo dziwne obnażanie” i „Twój problem, nasza głowa”. Są krakowskim kolektywem improwizatorów-komików, któremu zamarzyły się eksperymenty z formatami scenicznymi. Każdy spektakl „Grupy Ludzi” jest improwizowany, jedną z głównych ról odgrywa w nim widownia, która nadaje ton spektaklu i inspiruje jego treść.

Więcej informacji(żródło): WIOSKA ARTYSTYCZNA JANOWO tel. 66 54 777 54

Adres: Janowo 1, 72-343 Janowo

Legendy Wybrzeża Trzebiatowskiego na deskach Wioski Artystycznej Janowo
Zobacz również najnowsze artykuły:
Sprawdź noclegi: