MAL | 28.09.2023 09:42 aktualizacja 19.10.2023 18:48
https://dziwnowek.net.pl/atrakcje/blog/palac-siemczyno

Pałac Siemczyno

Pałac Siemczyno
We wsi Siemczyno, na Pojezierzu Drawskim, kilka kilometrów od Czaplinka, tuż przy drodze krajowej nr 20, znajduje się duży kompleks pałacowy. Oprócz barokowego Pałacu, mamy tutaj obiekt noclegowo-gastronomiczny, dawną stajnię czy Kuźnię Ceramiczną.
Pałac Siemczyno
Sam teren jest bardzo rozległy. Są tu dwa stawy, w tym jeden naprawdę ładnie zagospodarowany, idealny na spacery i odpoczynek. Wokół stawu ustawiono ławeczki, a uroku dodaje malowniczy mostek. Nieopodal rozpościera się zabytkowa Aleja Grabowa, wraz z podziemnym tunelem. Jest też duża przestrzeń z nietypowymi atrakcjami dla dzieci na świeżym powietrzu. Obok tradycyjnego placu zabaw, mamy więc futurystycznie wyglądające metalowe konstrukcje, w tym mini-golf, które zainteresują i młodsze i starsze dzieci.
Pałac Siemczyno
Pałac Siemczyno

Trochę historii Pałacu w Siemczynie

Budowa Pałacu, z polecenia Henninga Bernata von der Goetz, przypada na początek XVIII wieku, a już pod koniec wspomnianego wieku przechodzi on w ręce rodziny von Arnim. W pierwszych latach XX wieku, Pałac zmieniał kilkukrotnie właścicieli, aż do 1907 r. kiedy zostaje zakupiony przez Hartwiga i Masche von Bredow. Lata przedwojenne to czasy rozkwitu posiadłości, które przerywa śmierć Hartwiga von Bredow, a następnie kryzys światowy na początku lat 30-tych. Pod koniec II wojny światowej, Pałac zostaje zajęty przez wojska sowieckie, które rozkradają jego najcenniejsze wyposażenie.

Po wojnie, majątek ziemski przekształcono w Gospodarstwo Rolne Siemczyno, a następnie w Spółdzielnię produkcyjną "Kłos". Dzięki staraniom Henryka Leszczyńskiego, siemczyńskiego nauczyciela, w 1950 roku do Pałacu przeniesiono szkołę podstawową co opóźniło jego degradację.

W roku 1960 Pałac wpisano do rejestru zabytków, a 20 lat później do tegoż rejestru wpisano także i przypałacowy park.

Pałac Siemczyno

Nie zapobiegło to jednak dalszej dewastacji Pałacu, tym bardziej, że od 1986 do 1990 r. pozostawał on bez właściciela. W latach 90-tych XX wieku, Pałac przeszedł ponownie w prywatne ręce. Niestety nowi właściciele nie przeprowadzili żadnych prac remontowych i posiadłość dalej ulegała niszczeniu. Na szczęście w 1999 r. Pałac , a w 2002 r. pozostałe zabudowania folwarczne zostają zakupione przez braci Andziaków. Od tego momentu następuje odbudowa i próba ratowanie zniszczonego Pałacu i zabudowań folwarcznych.

W 2005 roku, dzięki inicjatywie nowych właścicieli, powołane zostaje Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie, któremu właściciele przekazują w użytkowanie pałac i park.

W 2009 roku odrestaurowano całą część folwarczną, która obecnie stanowi obiekt hotelowy. Pałac tymczasem cały czas przechodzi renowację, a w jego klimatycznych pomieszczeniach utworzono muzeum.

Pałac Siemczyno

Pałac w Siemczynie obecnie

W odnowionych zabudowaniach folwarcznych z powodzeniem funkcjonuje hotel. Na terenie obiektu odbywają się różnego rodzaju wydarzenia i uroczystości. Pałac, zwłaszcza dach i niektóre pomieszczenia, nadal są odrestaurowywane, a część środków na odbudowę pochodzi z dotacji unijnych.

Najważniejszą uroczystością w Siemczynie, która ma miejsce każdego roku, zazwyczaj na przełomie czerwca/lipca, są Dni Henrykowskie. W 2023 r. odbyły się one po raz XX. Jest to wielkie wydarzenie, mające na celu propagowanie historii i dziedzictwa narodowego związanego z Siemczynem, a towarzyszą mu różnego rodzaju prelekcje, spotkania z artystami, wystawcami, rękodzielnikami, a także występy muzyczne. Gwoździem programu są z kolei pokazy mody i strojów historycznych oraz rekonstrukcje historyczne. Dni Siemczyna co roku przyciągają tłumy widzów i stanowią kulturalną wizytówkę Pojezierza Drawskiego.

W Pałacu mają miejsce także inne wydarzenia kulturalne jak: Europejskie Dni Dziedzictwa, Spotkania Kulturalne, konferencje naukowe, koncerty plenerowe, inscenizacje z życia życia w okresie baroku i wiele innych. W Kuźni natomiast odbywają się zajęcia ceramiczne.

Będąc w okolicach Siemczyna, warto wstąpić na pyszną kawę i deser, obejrzeć zbiory Muzeum, zajrzeć do piwnicy i na poddasze Pałacu, by nie tylko zapoznać się z twórczością lokalnych artystów, ale zobaczyć również odtworzone (w piwnicy) barokowe pomieszczenia, a także zgromadzone "relikty" przeszłości na poddaszu, a kolekcję porcelany na parterze, podarowaną Muzeum w Siemczynie przez prywatnego kolekcjonera.

Pałac Siemczyno
Pałac Siemczyno
Pałac Siemczyno

Jak dojechać do Pałacu w Siemczynie?

Pałac Siemczyno Pałac Siemczyno Pałac Siemczyno Pałac Siemczyno Pałac Siemczyno Pałac Siemczyno Pałac Siemczyno Pałac Siemczyno Pałac Siemczyno Pałac Siemczyno Pałac Siemczyno Pałac Siemczyno Pałac Siemczyno Pałac Siemczyno
Zobacz również najnowsze artykuły:
Sprawdź noclegi: