Po wojnie, majątek ziemski przekształcono w Gospodarstwo Rolne Siemczyno, a następnie w Spółdzielnię produkcyjną "Kłos". Dzięki staraniom Henryka Leszczyńskiego, siemczyńskiego nauczyciela, w 1950 roku do Pałacu przeniesiono szkołę podstawową co opóźniło jego degradację.
W roku 1960 Pałac wpisano do rejestru zabytków, a 20 lat później do tegoż rejestru wpisano także i przypałacowy park.
Nie zapobiegło to jednak dalszej dewastacji Pałacu, tym bardziej, że od 1986 do 1990 r. pozostawał on bez właściciela. W latach 90-tych XX wieku, Pałac przeszedł ponownie w prywatne ręce. Niestety nowi właściciele nie przeprowadzili żadnych prac remontowych i posiadłość dalej ulegała niszczeniu. Na szczęście w 1999 r. Pałac , a w 2002 r. pozostałe zabudowania folwarczne zostają zakupione przez braci Andziaków. Od tego momentu następuje odbudowa i próba ratowanie zniszczonego Pałacu i zabudowań folwarcznych.
W 2005 roku, dzięki inicjatywie nowych właścicieli, powołane zostaje Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie, któremu właściciele przekazują w użytkowanie pałac i park.
W 2009 roku odrestaurowano całą część folwarczną, która obecnie stanowi obiekt hotelowy. Pałac tymczasem cały czas przechodzi renowację, a w jego klimatycznych pomieszczeniach utworzono muzeum.
Najważniejszą uroczystością w Siemczynie, która ma miejsce każdego roku, zazwyczaj na przełomie czerwca/lipca, są Dni Henrykowskie. W 2023 r. odbyły się one po raz XX. Jest to wielkie wydarzenie, mające na celu propagowanie historii i dziedzictwa narodowego związanego z Siemczynem, a towarzyszą mu różnego rodzaju prelekcje, spotkania z artystami, wystawcami, rękodzielnikami, a także występy muzyczne. Gwoździem programu są z kolei pokazy mody i strojów historycznych oraz rekonstrukcje historyczne. Dni Siemczyna co roku przyciągają tłumy widzów i stanowią kulturalną wizytówkę Pojezierza Drawskiego.
W Pałacu mają miejsce także inne wydarzenia kulturalne jak: Europejskie Dni Dziedzictwa, Spotkania Kulturalne, konferencje naukowe, koncerty plenerowe, inscenizacje z życia życia w okresie baroku i wiele innych. W Kuźni natomiast odbywają się zajęcia ceramiczne.
Będąc w okolicach Siemczyna, warto wstąpić na pyszną kawę i deser, obejrzeć zbiory Muzeum, zajrzeć do piwnicy i na poddasze Pałacu, by nie tylko zapoznać się z twórczością lokalnych artystów, ale zobaczyć również odtworzone (w piwnicy) barokowe pomieszczenia, a także zgromadzone "relikty" przeszłości na poddaszu, a kolekcję porcelany na parterze, podarowaną Muzeum w Siemczynie przez prywatnego kolekcjonera.