MAL | 19.09.2023 15:31 aktualizacja 21.09.2023 14:38
https://dziwnowek.net.pl/atrakcje/blog/spacer-po-moryniu

Spacer po Moryniu

Spacer po Moryniu
Około 80 km na południe od Szczecina, na krańcach zachodnich województwa zachodniopomorskiego znajduje się urokliwe, niewielkie miasteczko Moryń. Mieszka tu nieco ponad 1600 mieszkańców.

Atrakcje w Moryniu

Najbardziej znaną atrakcją, która przyciąga gości w te okolice jest czyste jezioro Morzycko, położone w granicach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Na plaży miejskiej znajduje się solidny pomost, a na brzegu bar ze smacznym jedzeniem.
Spacer po Moryniu
Ścieżka wokół jeziora jest bardzo zadbana. Gdzieniegdzie natknąć się można na duże głazy narzutowe takie jak Diabelski Fotel, a tajemniczości dodają drzewa gęsto porośnięte bluszczem.
Działają tu wypożyczalnie kajaków, łodzi czy motorówek. Ale tym co odróżnia Moryń od innych także ładnych i przyjemnych miasteczek położonych nad jeziorem są m.in. bardzo dobrze zachowane mury miejskie z XV wieku, kościół romański z XIII wieku p.w. Świętego Ducha z ołtarzem z granitowej kostki i barokową amboną (niestety zamknięty w trakcie naszej wycieczki). Ponieważ Moryń nie ucierpiał mocno w czasie II wojny światowej, możemy dziś podziwiać świetnie zachowany rynek na planie średniowiecznego układu urbanistycznego z domkami z XVIII i XIX w. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić pobyt w miasteczku, jego włodarze ( wraz z finansowym wsparciem m.in. Europejskiego Funduszu Regionalnego) zadbali o stworzenie niezwykle ciekawej ścieżki geologicznej, na której posadowiono figury dawno wyginiętych ssaków z ery plejstoceńskiej w skali 1:1. Spotkamy więc tu i mamuty i tygrysy, niedźwiedzie, czy inne olbrzymy sprzed wielu tysięcy lat.
Spacer po Moryniu
Modele zwierząt są pieczołowicie odtworzone z realistycznymi detalami takimi jak sztuczna sierść zbliżona fakturą do prawdziwej zwierzęcej sierści. Ścieżka geologiczna zwana Aleją Gwiazd Plejstocenu zaczyna się przy murach miejskich, a kończy nieopodal plaży publicznej. W "centrum" miasteczka, na rynku otoczonym zabytkowymi małymi domkami, znajduje się słynna fontanna z rakiem, nawiązująca do legendy o zwierzęciu zamieszkującym jezioro Morzycko. Nad miasteczkiem i murami miejskimi, góruje zabytkowa wieża kościelna, a całość zachęca do spędzenia tu spokojnego i relaksującego nie tylko jednodniowego pobytu.

Mapa Morynia

Spacer po Moryniu Spacer po Moryniu Spacer po Moryniu Spacer po Moryniu Spacer po Moryniu Spacer po Moryniu Spacer po Moryniu
Zobacz również najnowsze artykuły:
Sprawdź noclegi: