MAL | 14.09.2023 11:15 aktualizacja 14.09.2023 16:15
https://dziwnowek.net.pl/atrakcje/blog/wrzosowiska-klominskie-kolo-bornego-sulinowa

Wrzosowiska Kłomińskie koło Bornego Sulinowa

Wrzosowiska Kłomińskie koło Bornego Sulinowa
W drugiej połowie sierpnia lub na początku września, w okresie kiedy zaczynają kwitnąć wrzosy, warto wybrać się na wycieczkę w okolice Bornego Sulinowa by podziwiać te wdzięczne fioletowe kwiatki rosnące na największym wrzosowisku w Polsce i jednym z większych w Europie. W sierpniu po horyzont rozciąga się na tym obszarze fioletowy dywan. Wokół cisza przerywana jedynie brzęczeniem tysiąca pszczół i os. W momencie bowiem kiedy kwitną wrzosy, ustawiane są tu ule, aby później móc delektować się pysznym wrzosowym miodem.

Wrzosowiska Kłomińskie koło Bornego Sulinowa powstały na terenie dawnego poligonu, na którym stacjonowały wojska radzieckie. Były to obszary zniszczone i rozjechane przez czołgi. Całe szczęście, że kiedy wojska radzieckie opuściły poligon, nieużytki nie zostały zalesione z uwagi na rosnące tam wrzosy, które powoli przejmowały "we władanie" te tereny. Ponieważ wrzosy się rozrastały i zajmowały coraz większy obszar, w celu ich ochrony utworzony został rezerwat "Diabelskie Pustacie" o powierzchni 932,5 hektarów w ramach Natury 2000.

Weżyczka widokowa na wrzosowisku koło Kornego Sulinowa

W centralnym punkcie wrzosowiska, na 175-metrowym wzniesieniu, ustawiono nawet drewnianą wieżę widokową, z której można podziwiać ciągnące się po horyzont pola wrzosów.

Wrzosowisko Kłomińskie, jak dojechać?

Dojazd do Wrzosowisk Kłomińskich nie stanowi problemu mając pod ręką nawigację. Można do nich dojechać zarówno od strony Krągów, Bornego Sulinowa, czy Nadarzyc. Jadąc samochodem musimy się jednak nastawić na jazdę po leśnej wyboistej drodze, mało przyjaznej dla samochodów z niskim zawieszeniem. Można też wybrać się na wycieczkę rowerową a nawet pieszo, ale to propozycja dla bardziej wytrwałych piechurów. Lasy Państwowe udostępniły wewnętrzną drogę dla samochodów osobowych i będąc w lesie po pewnym czasie pojawiają się drogowskazy kierujące nas w stronę wrzosowiska. W sierpniu i we wrześniu nieodległy cel wskazują nam licznie rosnące kępy wrzosów po obu stronach drogi na długo jeszcze przed wrzosowiskiem.

Wrzosowiska Kłomińskie koło Bornego Sulinowa Wrzosowiska Kłomińskie koło Bornego Sulinowa Wrzosowiska Kłomińskie koło Bornego Sulinowa
Zobacz również najnowsze artykuły:
Sprawdź noclegi: