MAL | 09.07.2022 17:17 aktualizacja 07.09.2023 10:19
https://dziwnowek.net.pl/atrakcje/dziwnow/dziwnow---wschodni-i-zachodni-faloochron

Dziwnów - Wschodni i Zachodni Faloochron

Dziwnów - Wschodni i Zachodni Faloochron

W Dziwnowie na szczególną uwagę zasługuje Falochron Wschodni i Zachodni, który zbudowany został w celu "ujarzmienia" rzeki Dziwny (która w rzeczywistości jest cieśniną, gdyż nie posiada swojego źródła), aby nie rozlewała się po pobliskiej plaży i aby wartkim nurtem odprowadzała wodę do morza ( za wyjątkiem zjawiska "cofki"). Jego powstanie związane jest tak naprawdę z przekopaniem nowego ujścia rzeki, co miało zapewnić bezpieczną żeglugę statkom, jachtom i innym jednostkom. Natomiast w miejscu starego ujścia, które uległo naturalnemu zapiaszczeniu i w związku z tym "odcięte" od głównego nurtu, powstało Jezioro Martwa Dziwna. Poza tym falochron ma również za zadanie chronić niedawno wybudowany Port Jachtowy, a także Port Rybacki w Dziwnowie oraz nabrzeże Dziwny przed wysokimi falami .

Kiedy powstał falochron w Dziwnowie?

Falochron został zbudowany w 1900 r. Początkowo był to obiekt drewniany, następnie wzmocniono go głazami narzutowymi, by ostatecznie budowla uzyskała betonową konstrukcję.

Falochrony przeszły modernizację, a właściwie zostały wybudowane praktycznie od podstaw, w latach 2013-2014 r.

Jaka jest długość falochronu w Dziwnowie?

Falochrony Wschodni i Zachodni różną się o około 50 m długości. Wschodni mierzy -355,8 m, a zachodni 350,3 m.

Na końcu falochronów zamontowano lampy nawigacyjne, świecące po zmroku i ułatwiające jednostkom pływającym bezpieczną nawigację w ich rejonie.

Konstrukcja od początku wzbudzała niezwykłe zainteresowanie turystów, jak i mieszkańców, dla których jest to nie tylko punkt obserwacyjny wpływających czy wypływających statków, ale miejsce spacerów, czy nawet połowu ryb. Wieczorami, na falochronie spotkać można wiele osób podziwiających z tego miejsca zachody słońca. Niesamowite wrażenie sprawia również widok wód Dziwny, które przy silnych północnych wiatrach "wpychane" są z powrotem w górę biegu rzeki.

Do Falochronu Wschodniego najłatwiej dojść plażą, idąc na zachód w kierunku Międzywodzia, bo jest on widoczny już z daleka. Można też dotrzeć od Osiedla Rybackiego bądź od strony mostu zwodzonego (patrz artykuł:Spacer wzdłuż nabrzeża Dziwny do Portu Jachtowego i Rybackiego w Dziwnowie oraz do Falochronu Wschodniego).

Droga do Falochronu Zachodniego w Dziwnowie prowadzi ulicą Spadochroniarzy Polskich. Na jej końcu znajduje się wspomniane wcześniej Jezioro Martwa Dziwna, a dalej droga wiedzie na plażę.

Dziwnów - Wschodni i Zachodni Faloochron
Zobacz również najnowsze artykuły:
Sprawdź noclegi: