MAL | 10.06.2022 20:48 aktualizacja 24.07.2022 18:45
https://dziwnowek.net.pl/atrakcje/dziwnow/park-miniatur-i-kolejek-w-dziwnowie

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie

Na rozległym skwerze przy ul. Marynarki Wojennej, po przeciwnej stronie Motylarnii znajduje się niezwykle ciekawy i godny polecenia Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie, jedna z atrakcji najchętniej odwiedzana w tej części wybrzeża.

Na terenie Parku zapoznamy się z replikami 30 latarni morskich, które można spotkać na polskim wybrzeżu i nie tylko, bo i znajdziemy model przedstawiający latarnię Polskiej Stacji Badawczej na Horsundzie czy na Antarktydzie. Chociaż latarnia na Horsundzie nie jest typową latarnią, a powstała sposobem "chałupniczym" w wyniku "zespawania" kilku metalowych beczek, dzięki pomysłowości polskich badaczy. O tych i innych ciekawostkach dowiemy się dzięki pomocnej obsłudze, która bardzo chętnie udziela wszelkich informacji na temat miniatur jak i kolejek. Co kilkanaście minut (a gdy zwiedzających jest mniej -to co pół godziny, czasem co godzinę) organizowane jest "oprowadzanie z przewodnikiem", w czasie którego usłyszeć można jeszcze więcej różnych ciekawostek.

Modele latarni, które prezentowane są w Parku, wykonane zostały ręcznie w skali 1:10 z niebywałą starannością ze sztucznego tworzywa PCV z domieszką żywicy, co sprawia, że są niezwykle odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Przy każdej z replik, znajduje się tabliczka z krótką charakterystyką danej latarni opisaną w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.

Latarnie to nie jedyne atrakcje Parku. Na zwiedzających czekają także repliki pociągów nieprzerwanie krążących po torach o długości 1000 metrów. Dużą frajdę sprawia oglądanie jak zbliżają się do siebie dwa pociągi lub jak przejeżdżają po moście- prawdziwa gratka dla fanów kolejek.

Kolejną atrakcją Parku jest kolejka lilipucia oraz replika parowozu Px48, z którego "bucha" prawdziwa para, a lokomotywa kolejki wydaje najprawdziwszy sygnał dzwiękowy w czasie startu i w czasie jazdy. Co kilka- kilkanaście minut „wyrusza ona w trasę" po specjalnych lilipucich torach o długości 300 m.

Teren Parku jest bardzo zadbany i zielony, z licznymi nasadzeniami. Jest i fontanna oraz ławeczki.

Na zakończenie wizyty, maluchy z pewnością z wielką chęcią skorzystają z placu zabaw czy rozłożonego dmuchańca. Tuż obok placu, jest też specjalnie przygotowane stanowisko, przy którym dzieci mogą zająć się malowaniem styropianowych parowozów, podczas gdy dorośli będą mogli w tym czasie odpocząć na rozłożonych leżakach. W niektóre dni w sezonie odbywają się też animacje dla dzieci.

Na terenie Parku działa sklepik z pamiątkami, a także bar, w którym można kupić napoje, przekąski, lody, gofry, czy hot-dogi.

Adres: ul. Marynarki Wojennej 15; 72-420 Dziwnów; nr tel 502-284-588 lub 510-081-476. Czynne 10-19.00.

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie
Zobacz również najnowsze artykuły:
Sprawdź noclegi: