MAL | 08.07.2022 18:36 aktualizacja 19.07.2022 20:43
https://dziwnowek.net.pl/atrakcje/dziwnow/spacer-wzdluz-nabrzeza-dziwny-do-portu-jachtowego-i-rybackiego-w-dziwnowie-oraz-do-falochronu-wschodniego

Spacer wzdłuż nabrzeża Dziwny do Portu Jachtowego i Rybackiego w Dziwnowie oraz do Falochronu Wschodniego

Spacer wzdłuż nabrzeża Dziwny do Portu Jachtowego i Rybackiego w Dziwnowie oraz do Falochronu Wschodniego

Wielu turystów, aby zwiedzić Marinę czy Port Rybacki dociera do nich od strony morza i Osiedla Rybackiego. Tymczasem jest też bardzo malownicza, spokojna i "alternatywna" droga prowadząca do tych obiektów, która biegnie wzdłuż wybrzeża Dziwny.

Aby dojść do Portu Jachtowego i dalej do Portu Rybackiego, należy przed mostem zwodzonym, patrząc w kierunku Międzywodzia, skręcić w prawo i iść wzdłuż nabrzeża, a jednocześnie obok małego parku/skweru. W parku znajduje się zadbany i nowy plac zabaw dla dzieci oraz siłownia "pod chmurką" a także metalowa, wieczorami pięknie podświetlana rzeźba statku. Po kilkuset metrach dojdziemy do dziwnowskiej Mariny.

Marina w Dziwnowie, podobnie jak w Kamieniu Pomorskim, należy do najnowocześniejszych tego typu obiektów w Regionie. Do użytku oddana została w 2013 roku. W 2021 roku natomiast była jedną z pięciu Marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego wyróżnioną najwyższą notą i certyfikatem pięciu "Bursztynowych Kotwic" przyznawanych portom jachtowym, które zapewniają najwyższy standard, pod względem infrastruktury turystyki wodnej.

W dziwnowskim Porcie Jachtowym znajduje się 60 stanowisk dla jednostek pływających. Będąc na wodzie, wpłynąć można do niej zarówno od strony morza, jak i od strony zalewu, czyli rzeką Dziwną, oczywiście po przekroczeniu mostu zwodzonego. Bardzo dobrze to można zaobserwować w czasie rejsu np. statkiem pirackim. Basen (akwatorium), przy którym zacumowane są jednostki, jest nieco cofnięte w głąb lądu, aby uchronić jachty i żaglówki przed zdradliwymi wpływami prądów rzecznych i wysokich fal.

Marina szczególnie malowniczo prezentuje się z góry. Budynek portowy otoczony jest basenem, o kształcie niepełnego półokręgu. Ponieważ w obiekcie znajduje się kawiarnia, relaks na tarasie z filiżanką pysznej kawy wśród zacumowanych wokół jachtów i motorówek, z pewnością będzie należał do przyjemności.

Wychodząc z Mariny, po chwili dotrzemy do Portu Rybackiego.

Podobnie jak Port Jachtowy, Port Rybacki należy do najnowocześniejszych tego typu Portów na Pomorzu Zachodnim. Do użytku oddany został w 2015 roku dzięki funduszom europejskim i stanowi doskonałe zaplecze gospodarcze dla rybaków. W Porcie znajdują się "boksy", na kształt domków letniskowych, które pełnią funkcję magazynów.

W Porcie są też stoiska oraz sklepik, w których można zakupić świeże, prosto z połowu, ryby.

W Porcie Rybackim znajduje się również stanowisko Ratownictwa Morskiego, co sprawia, że kompleks ten wraz z Portem Jachtowym ma ogromne znaczenie logistyczne w regionie.

Aby kontynuować spacer wzdłuż wybrzeża, i nie wracać do Osiedla Rybackiego, należy przejść w głąb Portu Rybackiego i wyjść przez furtkę na nabrzeże. W ten sposób, mijając po drodze budynek Kapitanatu Portu, dojdziemy do faloochronu wschodniego.

Adres: Port Jachtowy Osiedle Rybackie 16k; Port Rybacki i Stacja Ratownicza Osiedle Rybackie 16j; Dziwnów

Spacer wzdłuż nabrzeża Dziwny do Portu Jachtowego i Rybackiego w Dziwnowie oraz do Falochronu Wschodniego Spacer wzdłuż nabrzeża Dziwny do Portu Jachtowego i Rybackiego w Dziwnowie oraz do Falochronu Wschodniego Spacer wzdłuż nabrzeża Dziwny do Portu Jachtowego i Rybackiego w Dziwnowie oraz do Falochronu Wschodniego Spacer wzdłuż nabrzeża Dziwny do Portu Jachtowego i Rybackiego w Dziwnowie oraz do Falochronu Wschodniego
Zobacz również najnowsze artykuły:
Sprawdź noclegi: