MAL | 13.06.2022 13:34 aktualizacja 24.07.2022 23:11
https://dziwnowek.net.pl/atrakcje/dziwnow/uroki-dziwnowa

Uroki Dziwnowa

Uroki Dziwnowa
Dziwnów, w przeciwieństwie do małego Dziwnówka, od 2004 r. ma nadane prawa miejskie. Liczy sobie ponad 2700 mieszkańców lecz w sezonie letnim przygotowany jest na przyjęcie nawet 400 tysięcy urlopowiczów, zajmując, na podstawie danych z 2019 r., siódme miejsce pod względem ilości turystów wypoczywających nad polskim wybrzeżem. Zapewnia bowiem bogatą infrastrukturę noclegową i gastronomiczną funkcjonującą przez cały rok.

Dziwnów nie tak skomercjalizowany jak Międzyzdroje czy Świnoujście, mając wszelkie zasoby, aby godnie ugościć urlopowiczów, pozostaje nadal kameralnym miasteczkiem. Mimo powstających tu nowych osiedli z nowoczesnymi apartamentowcami, najwięcej uroku posiada najstarsza część Dziwnowa, położona najbliżej linii brzegowej i najbardziej tętniąca życiem.

To tutaj znajdziemy liczne rozrywki odpowiednie dla każdego przedziału wiekowego. Znajdziemy więc tu atrakcje przeznaczone dla całej rodziny ("Park Miniatur i Kolejek", rejsy wycieczkowe statkami- patrz: Dziwnów i rejsy po morzu oraz Zalewie Kamieńskim; mini wesołe miasteczko), jak też atrakcje nastawione na nieco starszego turystę jak dyskoteki czy dancingi.

W Dziwnowie do wyboru mamy liczne kawiarnie, restauracje, a nawe puby czy plażowe bary.

Dużym atutem dla wypoczywających w Dziwnowie, jest długa na 2 kilometry, nadmorska promenada, z licznymi ławeczkami, z której można podziwiać piękno Morza Bałtyckiego (więcej w plaża w Dziwnowie i Dziwnówku).

Innymi miejscami, w których można odpocząć, pospacerować i się zrelaksować jest Park Miejski oraz Park Zdrojowy.

Jedną z nietypowych atrakcji Dziwnowa jest most zwodzony na rzece Dziwna, nazwany na cześć Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, łączący Dziwnów z wyspą Wolin.

Kolejnym miejscem, bardzo lubianym i chętnie odwiedzanym przez turystów, jest Targ Rybny położony przy nabrzeżu Dziwny. To tutaj cumują kutry i statki, dzięki którym mieszkańcy i turyści, o każdej porze roku, mogą przyjść i zjeść świeżą bądź wędzoną rybkę prosto z morza. Nieco dalej, idąc nabrzeżem, dojdziemy do sezonowej Przystani żeglarskiej i Mariny ( Nabrzeże Kościuszkowskie). To stamtąd udamy się w wycieczkę statkami spacerowymi po Morzu Bałtyckim czy po Zalewie Kamieńskim ( patrz: Dziwnów i rejsy po morzu oraz Zalewie Kamieńskim).

To również tutaj istnieje możliwość wypożyczenia katamaranu, motorówek czy nawet kajaków. Oczywiście nie może zabraknąć portowego baru/restauracji, w której można zjeść obiad i się czegoś napić, a także odpocząć na rozłożonych w przybarowym ogródku leżakach.

W Dziwnowie działa również nowoczesny Port Jachtowy, w którym cumować może aż 60 jednostek o długości do 12 metrów. Znajduje się on również przy nabrzeżu Dziwny, ale tuż za mostem zwodzonym, patrząc w kierunku biegu rzeki, umożliwiając jachtom swobodny dostęp do morza. Nowoczesna Marina z zadbanymi sanitariatami, przyciąga żeglarzy nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. To tutaj odbywają się regaty żegarskie (klasa Optimist i Laser) o Puchar Dziwnowa i eliminacje do Mistrzostw Świata i Europy w klasie Optimist. W 2022 r. impreza miała miejsce od 2 do 5 czerwca.

Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się także Nautica Park- Morskie Centrum Nauki Dziwnów. Dzięki wizycie w Nautica Park można dowiedzieć się o niesamowitej historii Dziwnowa, zwłaszcza w czasach powojennych.

Kolejną, dość nową atrakcją w Dziwnowie, jest możliwość obejrzenia z bliska egzotycznych motyli w Motylarnia. Zarówno milusińscy, jak i dorośli, będą pod wrażeniem niezwykłej ilości(nawet 300 sztuk), wielkości i kolorów tych pięknych owadów.

Dzieci, ale również i dorosłych zainteresuje pewnie i fakt, że w Dziwnowie jak przystało na każde szanujące się miasto, można się wybrać do Parku linowego Tarzania, oferującego tory przeszkód odpowiednie dla każdego przedziału wiekowego.

O ile Międzyzdroje posiadają słynną Aleję Gwiazd, o tyle Dziwnów poszczycić się może nie mniej znaną Aleją Gwiazd Sportu znajdującą się przy budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Kultury na ulicy Reymonta. To tu na ustawionych postumentach, zobaczymy repliki medali, które polscy sportowcy otrzymali na Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata oraz Europy. Co roku, podczas Festiwalu Gwiazd Sport odsłaniane są, w towarzystwie uhonorowanych sportowców, kolejne repliki ich medali. Wśród uhonorowanych znalazła się m.in. Monika Pyrek, Jerzy Dudek, Robert Korzeniowski, Agata Mróz-Olszewska, Szymon Ziółkowski, Krzysztof Hołowczyc, Rafał Sonik i wielu innych wspaniałych sportowców.

W Dziwnowie spotkamy się z niezwykle ciekawymi propozycjami rozrywek przeznaczonymi dla każdego przedziału wiekowego. Miasteczko to może więc bez kompleksów rywalizować z większymi nadmorskimi miastami o tytuł jednego z najatrakcyjniejszych kurortów polskiego wybrzeża.

Uroki Dziwnowa Uroki Dziwnowa Uroki Dziwnowa
Zobacz również najnowsze artykuły:
Sprawdź noclegi: