MAL | 07.09.2023 09:17 aktualizacja 07.09.2023 09:42
https://dziwnowek.net.pl/atrakcje/dziwnowek/spacer-z-dziwnowka-do-lukecina-–-sladami-historii-po-ii-wojnie-swiatowej----bunkry---umocnienia-obronne
Spacer z Dziwnówka do Łukęcina – śladami historii po II wojnie światowej - bunkry - umocnienia obronne
Dla osób zainteresowanych historią Dziwnówka po drugiej wojnie światowej od strony obronności, ciekawym wypadem będzie spacer z Dziwnówka do Łukęcina.
Na tym odcinku można zauważyć fragmenty umocnień obronnych pochodzących z lat 50 ubiegłego wieku.
Bunkry w Dziwnówku
Umocnienia w postaci tuneli, stanowisk dla karabinów maszynowych czy punktów obserwacyjnych wykonane były z betonowych prefabrykatów oraz żelbetonu, były to również konstrukcje stalowe . Sztormy przyczyniające się do erozji wybrzeża spowodowały odsłonięcie tych budowli, a także ich częściowe zniszczenie.
Fragmenty tych umocnień, można jeszcze zobaczyć idąc plażą w kierunku Łukęcina. Drogę powrotną możemy wybrać przez las w bliskiej odległości plaży. Tam również można natrafić na częściowo zapadnięte, zasypane piaskiem bunkry i tunele.
Fortyfikacje stanowiły Batalionowy Rejon Umocniony dla 17. Baterii Artylerii Stałej , która znajdowała się w Mrzeżynie. Umocnienia funkcjonowały do lat 70 w ramach strategii obrony polskiego wybrzeża.
Spacer można rozpocząć od zejścia na plażę od strony ul. Kamieńskiej, na której znajduje się zegar słoneczny. Dalej kierujemy się w prawą stronę w kierunku Łukęcina. Tuż po zejściu na plażę widoczna jest stalowa wieżyczka obserwacyjna.
Zobacz również najnowsze artykuły: