MAL | 11.06.2022 13:47 aktualizacja 11.07.2022 23:31
https://dziwnowek.net.pl/atrakcje/kamien-pomorski/co-warto-zobaczyc-w-kamieniu-pomorskim?
Co warto zobaczyć w Kamieniu Pomorskim?
W odległości 7 km od Dziwnówka, znajduje się miasto uzdrowiskowe- Kamień Pomorski. Jest on położony nad Zalewem Kamieńskim. Panorama Zalewu rozpościera się najpiękniej z Placu Starego Rynku, na którym znajduje się jeden z niewielu średniowiecznych Ratuszy Pomorza Zachodniego. Zbudowany w XIII wieku, ten gotycki budynek uległ zniszczeniom w czasie II wojny światowej. Jednakże dziś jest wspaniale odrestaurowany i stanowi siedzibę Urzędu Miejskiego. To w tych historycznych salach, z zachowanymi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi i kolebkowymi, odbywają się ceremonie ślubne, a samo położenie Kamienia, nad Zalewem i nieopodal morza, sprawia, że młode pary nierzadko nawet ze Szczecina, to tutaj decydują się na zawarcie małżeństwa. Tym bardziej, że Kamień Pomorski może poszczycić się również najstarszym kościołem województwa zachodniopomorskiego- Katedrą pw. Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna z Brescii biskupa. Zbudowana w XII w. Katedra stanowi perełkę wśród zabytków nie tylko Pomorza Zachodniego, ale również Polski. Dlatego 1 września 2005 r. Katedrę wraz z sąsiadującymi z nią zabytkowymi budynkami ustanowiono Pomnikiem Historii. Wnętrze Katedry zachwyca bogactwem zabytków. Misternie rzeźbiony trójnawowy ołtarz stanowi przykład późnogotyckiego i renesansowego artyzmu. Pochodzi bowiem z XV, a wg niektórych źródeł z XVI wieku. Główna część ołtarza przedstawia Wniebowzięcie Matki Bożej. Na skrzydłach ołtarza umieszczono z kolei sceny z męczeństwa św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna. Wartą odnotowania jest wspaniała barokowa ambona z rzeźbami czterech Ewangelistów i św. Pawła. Tym co jednak chyba najbardziej przyciąga melomanów i turystów są barokowe organy pochodzące z XVII wieku. To dzięki wspaniale odrestaurowanym organom, co roku w sezonie letnim odbywa się Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W tym roku będzie to już 58 Festiwal, którego inauguracja odbędzie się 24 czerwca 2022.
W Kamieniu ostały się również pozostałości muru obronnego z Bramą i Basztą Wolińską, zbudowaną na początku XIV wieku. To właśnie we wnętrzach Baszty znajduje się prywatne Muzeum Kamieni, w którym obejrzeć można nie tylko minerały i skamieniałości, gniazdo jaj dinozaura kaczodziobego czy kompletny szkielet dinozaura Deinonychusa, ale również i meteoryt pochodzący z księżyca.
A po spacerze wokół Kamienia, warto powrócić na Plac Rynku Starego, by zejść w dół nad Zalew Kamieński, przy którym wybudowana została nowa marina, jeden z najnowocześniejszych i największych tego typu obiektów południowego Bałtyku wraz z odpowiednim zapleczem dla żeglarzy. Znajdziemy tu również przyjemną kawiarenkę, w której można napić się aromatycznej kawy, zjeść lody czy pyszne ciasto.
Kamień Pomorski będzie więc idealnym celem kilkugodzinnej wycieczki z Dziwnówka, Dziwnowa czy Łukęcina.
Zobacz również najnowsze artykuły: