MAL | 08.10.2023 11:50 aktualizacja 19.10.2023 18:39
https://dziwnowek.net.pl/atrakcje/kamien-pomorski/glaz-krolewski-niedaleko-kamienia-pomorskiego

Głaz Królewski niedaleko Kamienia Pomorskiego

Głaz Królewski niedaleko Kamienia Pomorskiego
Będąc nad morzem w rejonów Dziwnówka, warto wybrać się na wycieczkę na Wyspę Chrząszczewską niedaleko Kamienia Pomorskiego. Tam niedaleko północnego brzegu w wodach Zalewu Kamieńskiego znajduje się głaz narzutowy. Przetransportowany przez lądolód kilkanaście tysięcy lat temu ze wschodniej Szwecji. Głaz ma rozmiary ok 4 m wysokości i 20 metrów obwodu. Pierwotnie był trzy razy większy. Jednakże pozyskiwano z niego w XIX wieku materiał budowlany. Według legend Bolesław Krzywousty po opanowaniu Pomorza w 1121 roku przyjął defiladę żeglarzy stojąc na tym głazie. Podobno pochodzi również od niego nazwa miejscowości Kamień Pomorski.

Jak dojechać do Głazu Królewskiego

Najpierw musimy dojechać do Kamienia Pomorskiego, dalej udajemy się mostem nad rzeką Dziwną na Wyspę Chrząszczewską. Następnie mijamy wioski Chrząszczewo i Buniewice. Ok 1,2 km dalej przy brzegu w wodzie znajduje się Głaz Królewski. Droga do niego jest dobrze oznaczona przydrożnymi tablicami informacyjnymi.
s

Odległość Głazu Królewskiego od Kamienia Pomorskiego

Trasa z Kamie Kamienia do Gazu Królewskiego w jedną stronę liczy ok 8 km. Pokonanie jej umili nam kontakt z piękną przyrodą, uroczymi wioskami i polami uprawnymi oraz widokiem w oddali Kamienia Pomorskiego.
Głaz Królewski niedaleko Kamienia Pomorskiego Głaz Królewski niedaleko Kamienia Pomorskiego Głaz Królewski niedaleko Kamienia Pomorskiego Głaz Królewski niedaleko Kamienia Pomorskiego Głaz Królewski niedaleko Kamienia Pomorskiego Głaz Królewski niedaleko Kamienia Pomorskiego Głaz Królewski niedaleko Kamienia Pomorskiego
Zobacz również najnowsze artykuły:
Sprawdź noclegi: