MAL | 16.07.2022 12:19 aktualizacja 06.09.2023 14:27
https://dziwnowek.net.pl/atrakcje/wrzosowo/spacer-wzdluz-zalewu-kamienskiego-na-trasie-kamien-pomorski--zolcino-wrzosowo

Spacer wzdłuż Zalewu Kamieńskiego na trasie Kamień Pomorski- Żółcino-Wrzosowo

Spacer wzdłuż Zalewu Kamieńskiego na trasie Kamień Pomorski- Żółcino-Wrzosowo

Dla osób chcących zaznać trochę spokoju na łonie natury i odpocząć od zgiełku nadmorskich plaż, polecamy spacer trasą wzdłuż wschodniej granicy Zalewu Kamieńskiego. W tym celu, samochód (o ile nim przyjechaliśmy) najlepiej zostawić w Kamieniu Pomorskim, najwygodniej będzie zaparkować przy jego „wylotówce” w kierunku Dziwnówka (np. przy osiedlu domków jednorodzinnych), gdzie jadąc drogą 107, miniemy drogowskaz prowadzący do Żółcina ( na lewo zgodnie z kierunkiem jazdy). Jeżeli ktoś ma samochód terenowy albo wysokie zawieszenie, może pokusić się na pokonanie nim drogi. Ale my proponujemy trekking/nord walking w tych pięknych okolicznościach przyrody:-).

Droga, jeszcze w granicach Kamienia Pomorskiego, jest utwardzana, lecz po wjeździe do lasu, przechodzi w typowo gruntową, aczkolwiek w miarę szeroką ścieżkę. Idąc dalej przez gęsty las, dojdziemy do Żółcina. To maleńka wioseczka, jakby zapomniana przez wszystkich. Domy i wiejskie zagrody nadszarpnięte zębem czasu, w niczym nie przypominają nowoczesnych apartamentowców stawianych całkiem niedaleko. Po przejściu przez wioskę, droga nadal w miarę przejezdna; boki dobrze „wyjeżdżone” najprawdopodobniej przez ciągniki, ale pośrodku porośnięta jest dość wysoką trawą.

Przez chwilę można poczuć się, jakby się było z dala od cywilizacji. O tym, że nie jesteśmy jednak "na krańcu świata" przypominają nam wyłaniające się zza drzew i sitowia zabudowania Kamienia Pomorskiego, a gdy dotrzemy na dziką plażę we Wrzosowie, wprawne oko ujrzy w oddali dźwigi pracujące przy Porta Mare w Dziwnówku. Ale zanim to nastąpi, powdychamy czystym powietrzem i nasycimy oczy sielskimi widokami- z jednej strony rozpościerają się bowiem łany zbóż, z drugiej wody Zalewu Kamieńskiego. Przez większą cześć trasy, Zalew możemy podziwiać niestety tylko z daleka, z powodu zarośniętych roślinnością brzegów. W odległości kilkaset metrów przed plażą we Wrzosowie, natkniemy się na niewielki, ogrodzony budynek należący do Wód Polskich. To znak, że Wrzosowo już niedaleko. Pobliską plażę zwiastować też może, w zależności od pogody, rozstawionych na dzikim polu kempingowym, kilka namiotów bądź przyczep kempingowych.

Sama plaża jest niewielka, z dość mulistym dnem, ale jako miejsce na biwak/przystanek w trasie idealna. Na trawie przy plaży ustawiono drewniany stół wraz z ławeczkami, no może nie pierwszej młodości, ale na chwilę relaksu idealny. Dzieci (i nie tylko) z pewnością nie oprą się pokusie by choć na chwilę zanurzyć nogi w wodach Zalewu, a może nawet zechcą się wykąpać.

Kierując się dalej, tym razem już całkiem przyzwoitą, choć nadal gruntową drogą, dojdziemy do „centrum” Wrzosowa. Warto na chwilę zatrzymać się przy sztalugowej chacie ze słomianym dachem pod numerem 39, wpisanej do rejestru zabytków, niestety opuszczonej od co najmniej kilku lat. Bez dobrego gospodarza skazana jest na powolną degradację, jak to było w przypadku dworu von Puttakamera, który ongiś znajdował się po drugiej stronie uliczki. Może znajdą się jednak chętni, którzy zejdą z utartego szlaku i skuszą się na poszukiwanie śladów ruin dworku.

I tak dojdziemy do małego ronda we wsi. Stamtąd można się udać w kierunku morza, już odnowioną, ładną i popularną wśród turystów i mieszkańców, ścieżką pieszo-rowerową; bądź wrócić do Kamienia Pomorskiego kierując się oczywiście w przeciwną stronę. Kolejna opcja, to dalszy spacer wśród pół i lasów np. do wsi Radawka, ale to już dłuższa wyprawa dla wytrawniejszego wędrowcy:-).

W zależności od tempa marszu, trasa od Kamienia Pomorskiego do Wrzosowa zajmie nam 1-2 godziny.

Spacer wzdłuż Zalewu Kamieńskiego na trasie Kamień Pomorski- Żółcino-Wrzosowo Spacer wzdłuż Zalewu Kamieńskiego na trasie Kamień Pomorski- Żółcino-Wrzosowo Spacer wzdłuż Zalewu Kamieńskiego na trasie Kamień Pomorski- Żółcino-Wrzosowo Spacer wzdłuż Zalewu Kamieńskiego na trasie Kamień Pomorski- Żółcino-Wrzosowo Spacer wzdłuż Zalewu Kamieńskiego na trasie Kamień Pomorski- Żółcino-Wrzosowo Spacer wzdłuż Zalewu Kamieńskiego na trasie Kamień Pomorski- Żółcino-Wrzosowo Spacer wzdłuż Zalewu Kamieńskiego na trasie Kamień Pomorski- Żółcino-Wrzosowo Spacer wzdłuż Zalewu Kamieńskiego na trasie Kamień Pomorski- Żółcino-Wrzosowo
Zobacz również najnowsze artykuły:
Sprawdź noclegi: